Sr1595 over Peak Creek
Fair Condition35 years old150 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 10 Ft.n.jct.sr1601 |
| Carries | Sr1595 |
| Crosses | Peak Creek |
| Coordinates | 36.43199, -81.34703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 81.7 ft (24.9 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 204.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090286 |