Sr1526 over Helton Creek
Good Condition7 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 50 S. Jct. Nc194 |
| Carries | Sr1526 |
| Crosses | Helton Creek |
| Coordinates | 36.54983, -81.47964 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 199.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090321 |