Sr1527 over Helton Creek
Fair Condition51 years old90 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .8 Mi.w.jct.sr1528 |
| Carries | Sr1527 |
| Crosses | Helton Creek |
| Coordinates | 36.54657, -81.44719 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 183.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090288 |