Sr1379 over Little Helton Creek
Poor Condition63 years old20 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 50 Ft.w.jct.nc194 |
| Carries | Sr1379 |
| Crosses | Little Helton Creek |
| Coordinates | 36.56542, -81.45911 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 33.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1995) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090341 |