Sr1527 over Helton Creek
Fair Condition60 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .9 Mi.w.jct.sr1528 |
| Carries | Sr1527 |
| Crosses | Helton Creek |
| Coordinates | 36.54796, -81.44831 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.7 ft (24.9 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 154.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090271 |