Sr1528 over Long Branch
Good Condition61 years old20 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .6 Mi.n.jct.sr1531 |
| Carries | Sr1528 |
| Crosses | Long Branch |
| Coordinates | 36.56699, -81.44797 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 49.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2000) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090428 |