SR 1100 over Ut To Three Top Creek
Good Condition8 years old640 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 2.1 Mi.n.jct.sr1224 |
| Carries | SR 1100 |
| Crosses | Ut To Three Top Creek |
| Coordinates | 36.36143, -81.59105 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 105.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 640 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090371 |