Sr1100 over Three Top Creek
Fair Condition50 years old430 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 1.8 Mi.s.jct.sr1124 |
| Carries | Sr1100 |
| Crosses | Three Top Creek |
| Coordinates | 36.37007, -81.60384 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 53.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 430 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090256 |