Sr1100 over Ut To Three Top Creek
Fair Condition71 years old430 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 1 Mi.s.jct.sr1124 |
| Carries | Sr1100 |
| Crosses | Ut To Three Top Creek |
| Coordinates | 36.37401, -81.61296 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 102.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 430 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090255 |