Sr1124 over Three Top Creek
Good Condition58 years old430 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 100 Ft.w.jct.sr1100 |
| Carries | Sr1124 |
| Crosses | Three Top Creek |
| Coordinates | 36.38691, -81.60697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 43.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 430 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090363 |