Sr1509 over Claybank Creek
Good Condition32 years old560 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .9 Mi.n.jct.sr1510 |
| Carries | Sr1509 |
| Crosses | Claybank Creek |
| Coordinates | 36.44017, -81.49157 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 49.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 560 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090358 |