Sr1573 over Grassy Creek
Poor Condition62 years old200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .1 Mi.s.jct.sr1535 |
| Carries | Sr1573 |
| Crosses | Grassy Creek |
| Coordinates | 36.57288, -81.38972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 145.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090454 |