Sr1548 over Grassy Creek
Fair Condition72 years old50 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 0.3 Mi.s.jct.sr1535 |
| Carries | Sr1548 |
| Crosses | Grassy Creek |
| Coordinates | 36.55653, -81.36651 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 28.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090425 |