Sr1552 over North Fork New River
Fair Condition67 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 50 Ft.s.jct.sr1553 |
| Carries | Sr1552 |
| Crosses | North Fork New River |
| Coordinates | 36.54922, -81.37315 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 241.8 ft (73.7 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 294.8 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090121 |