Sr1549 over North Fork New River
Poor Condition65 years old70 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 50 Ft.s.jct.sr1550 |
| Carries | Sr1549 |
| Crosses | North Fork New River |
| Coordinates | 36.54261, -81.35203 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 260.8 ft (79.5 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 294.1 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090122 |