Sr1308 over South Fork New River
Good Condition24 years old450 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 50 Ft.e.jct.sr1549 |
| Carries | Sr1308 |
| Crosses | South Fork New River |
| Coordinates | 36.52717, -81.33764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 241.8 ft (73.7 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 737 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090469 |