Sr1394 over Ut To Staggs Creek
Fair Condition19 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 50 Ft.n.jct.sr1352 |
| Carries | Sr1394 |
| Crosses | Ut To Staggs Creek |
| Coordinates | 36.47333, -81.55340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 85.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090470 |