Sr1349 over Linville River
Good Condition5 years old350 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 50 Ft.n.jct.us221 |
| Carries | Sr1349 |
| Crosses | Linville River |
| Coordinates | 36.07121, -81.87575 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 280 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110001 |