Sr1511 over Grandmother Creek
Fair Condition36 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | .5 Mi.e.jct.sr1512 |
| Carries | Sr1511 |
| Crosses | Grandmother Creek |
| Coordinates | 36.06230, -81.86165 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 119.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110070 |