Sr1351 over West Fork Linville River
Fair Condition61 years old200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 100 Ft.e Jct.sr1349 |
| Carries | Sr1351 |
| Crosses | West Fork Linville River |
| Coordinates | 36.07679, -81.87561 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 85.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110086 |