Us221 over Linville River
Fair Condition58 years old10,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 200 Ft.w.jct.sr1349 |
| Carries | Us221 |
| Crosses | Linville River |
| Coordinates | 36.07053, -81.87734 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 436.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,500 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110024 |