Sr1121 over North Toe River
Fair Condition60 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | .2 Mi.n.jct.sr1138 |
| Carries | Sr1121 |
| Crosses | North Toe River |
| Coordinates | 36.06577, -82.00073 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 537.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2012) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110005 |