Sr1132 over Roaring Creek
Good Condition22 years old630 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 25 Ft.s.jct.sr1135 |
| Carries | Sr1132 |
| Crosses | Roaring Creek |
| Coordinates | 36.07845, -82.03494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 136.8 ft (41.7 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 417 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 630 (2014) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110040 |