Sr2776 over Balls Creek
Fair Condition72 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.5 Mi. W. Jct. Sr1003 |
| Carries | Sr2776 |
| Crosses | Balls Creek |
| Coordinates | 35.64202, -81.09869 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 73.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350154 |