Sr1822 over Balls Creek
Fair Condition44 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.5 Mi. S. Jct. Sr1826 |
| Carries | Sr1822 |
| Crosses | Balls Creek |
| Coordinates | 35.69295, -81.06675 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 74.8 ft (22.8 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 202.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350151 |