Us64 Wbl over Jordan Lake
Fair Condition55 years old10,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 1.3 Mi. W. Jct.sr1008 |
| Carries | Us64 Wbl |
| Crosses | Jordan Lake |
| Coordinates | 35.73740, -79.02436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 420.9 ft (128.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1642.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,500 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370059 |