Sr1008 over Jordan Lake
Fair Condition47 years old5,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.3 Mi. N. Jct. Sr1972 |
| Carries | Sr1008 |
| Crosses | Jordan Lake |
| Coordinates | 35.69892, -79.01921 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 311.7 ft (95 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 1130.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,100 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370030 |