Sr2362 over Withrow Creek
Fair Condition41 years old2,400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 1.3 Mi.s.jct.sr2387 |
| Carries | Sr2362 |
| Crosses | Withrow Creek |
| Coordinates | 35.66832, -80.77544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 121.7 ft (37.1 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 307.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,400 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970003 |