Sr2383 over Weathers Creek
Fair Condition67 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.6 Mi. N. Jct. Sr2382 |
| Carries | Sr2383 |
| Crosses | Weathers Creek |
| Coordinates | 35.67049, -80.78379 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 119.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970015 |