Sr2382 over Weathers Creek
Fair Condition58 years old750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.3 Mi.n.jct.sr2383 |
| Carries | Sr2382 |
| Crosses | Weathers Creek |
| Coordinates | 35.67074, -80.79383 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 213.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970014 |