I40 Ebl over Catawba River
Fair Condition69 years old18,250 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 1.2 Mi. W. Jct. Sr1502 |
| Carries | I40 Ebl |
| Crosses | Catawba River |
| Coordinates | 35.74308, -81.07471 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 909.8 ft (277.3 m) |
| Max Span | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 2800.7 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,250 (2020) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970006 |