Us70 over Catawba River
Fair Condition37 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.7 Mi. E. Jct. Nc10 |
| Carries | Us70 |
| Crosses | Catawba River |
| Coordinates | 35.71839, -81.06572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 794.9 ft (242.3 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 2447.2 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350145 |