I40 Wbl over Buffalo Shoals Creek
Poor Condition71 years old17,750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.3 Mi. W. Jct. Sr1505 |
| Carries | I40 Wbl |
| Crosses | Buffalo Shoals Creek |
| Coordinates | 35.75542, -81.04529 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 179.8 ft (54.8 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 553.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,750 (2020) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970054 |