Sr1502 over I40
Fair Condition71 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.1 Mi. S. Jct. Sr1501 |
| Carries | Sr1502 |
| Crosses | I40 |
| Coordinates | 35.75087, -81.05498 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 191.9 ft (58.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 561.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970050 |