I77 over Lake Norman
Good Condition8 years old63,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 1.9 Mi. S. Jct. Sr1100 |
| Carries | I77 |
| Crosses | Lake Norman |
| Coordinates | 35.56713, -80.85761 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.7 ft (37.1 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Area | 1287.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 63,500 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970052 |