Us21 over I77
Fair Condition60 years old26,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.1 Mi. W. Jct. Sr1246 |
| Carries | Us21 |
| Crosses | I77 |
| Coordinates | 35.55329, -80.85766 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 282.8 ft (86.2 m) |
| Max Span | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 1508.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,000 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970049 |