I-40 Wbl over Sr1505 & Goble Creek
Fair Condition71 years old17,750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.8 Mi. E. Jct. Sr1502 |
| Carries | I-40 Wbl |
| Crosses | Sr1505 & Goble Creek |
| Coordinates | 35.75654, -81.04272 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 184.7 ft (56.3 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 568.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,750 (2020) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970066 |