Us70 over Buffalo Shoals Creek
Fair Condition38 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Iredell |
| Location | 0.6 Mi. E. Jct. Sr1333 |
| Carries | Us70 |
| Crosses | Buffalo Shoals Creek |
| Coordinates | 35.73532, -81.02906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 390 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000970013 |