Sr1736 over I-40
Fair Condition68 years old70 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 200 Ft.n.jct.sr1741 |
| Carries | Sr1736 |
| Crosses | I-40 |
| Coordinates | 35.67236, -81.94930 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 246.7 ft (75.2 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 646.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110145 |