Sr1741 over Big Camp Creek
Good Condition4 years old900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 0.4 Mi.s.jct.sr1747 |
| Carries | Sr1741 |
| Crosses | Big Camp Creek |
| Coordinates | 35.68440, -81.93041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 97.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110200 |