I-40 Ebl over Sr1741
Good Condition67 years old15,750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 2.5 Mi.e.jct.nc226 |
| Carries | I-40 Ebl |
| Crosses | Sr1741 |
| Coordinates | 35.68272, -81.93216 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 239.8 ft (73.1 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 957.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,750 (2020) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110146 |