I-40 Wbl over Sr1760
Fair Condition68 years old15,750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 3.5 Mi.e.jct.nc226 |
| Carries | I-40 Wbl |
| Crosses | Sr1760 |
| Coordinates | 35.68499, -81.91239 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 193.9 ft (59.1 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 774.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,750 (2020) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110152 |