Sr1750 over Big Camp Creek
Fair Condition55 years old450 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 1.1 Mi.s.jct.sr1760 |
| Carries | Sr1750 |
| Crosses | Big Camp Creek |
| Coordinates | 35.67299, -81.91578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 75.8 ft (23.1 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 175.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110241 |