Sr1569 over North Fork Catawba River
Good Condition42 years old250 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .2 Mi.e.jct.us221 |
| Carries | Sr1569 |
| Crosses | North Fork Catawba River |
| Coordinates | 35.83933, -81.98856 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 232.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110164 |