Sr1566 over Pepper Creek
Fair Condition66 years old350 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | 1.6 Mi.n.jct.us221 |
| Carries | Sr1566 |
| Crosses | Pepper Creek |
| Coordinates | 35.85344, -82.01152 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 86.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110191 |