Sr1568 over Honeycutt Creek
Good Condition69 years old360 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | McDowell |
| Location | .6 Mi.n.jct.us221 |
| Carries | Sr1568 |
| Crosses | Honeycutt Creek |
| Coordinates | 35.84981, -81.98549 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 95.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001110274 |