Sr1667 over Little Tennessee River
Fair Condition47 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .15 Mi.e.jct.sr1729 |
| Carries | Sr1667 |
| Crosses | Little Tennessee River |
| Coordinates | 35.17428, -83.37102 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 758.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130012 |