Us441 Bus. over Little Tennessee River
Good Condition8 years old9,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .10 Mi.s.jct.nc28 |
| Carries | Us441 Bus. |
| Crosses | Little Tennessee River |
| Coordinates | 35.18617, -83.37200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 253.0 ft (77.1 m) |
| Max Span | 73.8 ft (22.5 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 1125.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,500 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130022 |