Us23 Nbl over Us64 Nc28
Fair Condition54 years old25,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | 1.0 Mi.s.jct.sr1513 |
| Carries | Us23 Nbl |
| Crosses | Us64 Nc28 |
| Coordinates | 35.17486, -83.35791 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 271.0 ft (82.6 m) |
| Max Span | 149.0 ft (45.4 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1057.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,000 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130048 |