Us23 64 441 Sbl over Sr1667 Cullasaja River
Fair Condition54 years old12,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Macon |
| Location | .2 Mi.n.jct.sr1701 |
| Carries | Us23 64 441 Sbl |
| Crosses | Sr1667 Cullasaja River |
| Coordinates | 35.17023, -83.36552 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 123.7 ft (37.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1560.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,500 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001130047 |